Холостерин нам друг?!

Ох як же лякає більшість людей слово «холестерин». Воно й не дивно, адже добре відомо, що його високий рівень збільшує ризики серцево-судинних захворювань 🤷‍♀️. А от про велику кількість важливих функцій холестерину в нашому організмі говорять доволі мало. Він, і справді, необхідний для повноцінного функціонування кожної клітини нашого організму❗️Отож, холестерин більше друг чи ворог❓

Функції холестерину


В першу чергу, холестерин виступає структурним компонентом нашого організму, такою собі будівельною цеглиною, що крім того, виконує функцію захисту клітин. Виробництво гормонів, синтез вітаміну D, участь у вироблення жовчі – то все також про нього ☝️. Навіть для повноцінної роботи мозку необхідний холестерин. Репродуктивна, імунна, нервова система в більшій чи меншій мірі також потребують достатньої кількості цього компоненту наших клітин.

Хороший та поганий


Холестерин умовно поділяють на 2 типи – «хороший» та «поганий». Відмінність між ними криється в розмірі структурних молекул. Великі молекули «поганого» холестерину мають здатність формувати наліт на внутрішніх поверхнях судин і артерій нашого організму 😈. На противагу їм, маленькі молекули «хорошого» холестерину вільно переносяться кров’ю 😇. Рівень загального холестерину, який визначається лабораторно під час аналізів, вказує на сумарну кількість обох типів, хоч більшу частину займають все-таки ліпопротеїди низької щільності, тобто «поганий» холестерин. І саме він стає причиною утворення бляшок, які знижують еластичність судин і в особливо важких випадках викликає закупорку артерій.

Підвищений та понижений холестерин


Загалом, існує велика кількість причин підвищеного холестерину – серед них – спадковість, вік, шкідливі звички, неправильне харчування (зловживання насиченими жирами, переїдання), надмірна вага, малорухливий спосіб життя. Крім того, є ряд захворювань та порушень роботи організму, які провокують надмірне вироблення холестерину в крові ☝️. До прикладу, ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія, хвороби нирок та печінки.

Якщо про підвищення рівня холестерину говорять багато, то про пониження знає меншість. А це також доволі небезпечний стан для організму, що має наслідком порушення багатьох його важливих функцій❗️В першу чергу, порушується синтез низки гормонів статевої та ендокринної систем – кортизолу, тестостерону та естрогену. Крім того, при дефіциті холестерину негативні наслідки відчуває на собі робота головного мозку, страждають когнітивні навички. Причинами такої недостачі можуть слугувати голодування чи просто недоїдання, хвороби печінки та кишечника, хронічні стреси, гіпертиреоз тощо.

Важливо знати


Порушення ліпідного обміну доволі часто протікають без виражених симптомів ☝️. Саме тому для вчасного виявлення захворювання та усунення ризиків серцево-судинних захворювань, лікарі рекомендують такий план профілактичних обстежень на рівень холестерину в крові: до 2️⃣0️⃣ років аналіз варто здати лише разово, після досягнення 20-річного віку, необхідно проходити діагностику кожних 5 років, а вже після 4️⃣0️⃣ – щорічно. При виявленні незначних відхилень від норми, варто обстежуватись частіше!

Отож, холестерин нам однозначно не ворог, а важливий структурний та функціональний елемент здорового організму ☝️. Не варто лякатись цього слова, не варто виключати з свого раціону насичені жири та й тваринну їжу загалом. Варто лише усвідомлено підходити до питань власного здоров’я і саме міра, профілактика та уважність до себе допоможуть цього досягти. Тому більше гуляйте, збалансовано харчуйтесь і вчасно проходьте профілактичні огляди і нехай ваш холестерин буде в нормі❗️

1 коментар до “Холостерин нам друг?!”

Залишити коментар

up